Lindude söötmisest

Nagu lubatud sai, alustame sel nädalal talvega. Kuigi peab tunnistama, et nii võimsat avapauku ei osanud ka meie oodata. Ja arvame, et me ei ole ainsad üllatunud hinged – ilmselt on hämmeldusse sattunud ka loomariik ja linnupere. Kuna lumevaip erilisi taandumismärke ei luba, siis tahaksime meelde tuletada, et on kena tava endast nõrgemaid abistada. Metsloomad on lumiste tingimustega rohkemal määral harjunud, seega oleks mõistlik alustada lindude toitmisest.

1) Söötmist võiks alustada siis, kui päevane külm on kestnud juba mitu nädalat või maapind kaetud püsiva lumikattega. Esialgu võib piirduda väiksemate kogustega. Alustada ei tohiks liiga vara, sest see meelitab meile jääma neidki linnuliike ja linde, kes peaksid lõunamaale lendama. Kui lindude toitmist juba alustada, siis tuleb seda jätkata kevadeni, mil nende loomulik toit jälle kättesaadavaks muutub. Seepärast tasub meelde jätta, et kõik meil talveperioodil esinevad veelinnud on rändlinnud ja looduslikes tingimustes lisatoitu ei vaja. Veelindude toitmine võib neile hoopiski kahju teha, kuna toiduga peibutamise tõttu jäävad nad tõeliselt külmade ilmade saabudes nälga ja jäälõksu. Lindudele meelepärane söök on näiteks seemned, pekitükk, soola- ja suhkruvabad toidud. Sai ei ole kohe kindlasti linnu toit!

2) Talvine lisatoitmine on kõige rohkem meeltmööda neile värvulisetele, kellele meeldib talve meie kliimas veeta. Lindude toitmine võib oluliselt suurendada lindude ellujäämist, sest nii suudavad ka viletsamad talve üle elada. Uurimused on näidanud, et lisatoitu saanud linnud hakkavad järgneval pesitsushooajal varem munema, nende kurn on suurem, neil on suuremad pojad ja kõrgem pesitsusedukus.

3) Lindude söögimaja on kõige mõistlikum üles riputada lume ja tuule eest varjualust pakkuvasse asukohta. Silmas peaks ka pidama, et majake ei oleks kassidele kättesaadavas kohas. Linnumaja puhul on oluline, et see oleks varustatud kõrgema servaga, et toit maha ei pudeneks ning et üleriputamiseks mõeldud konks oleks tugev. Maja võib iga hakkaja meisterdada ise, kuid kel napib oskusi või aega, see saab väärt linnumaja meie käest soetada. See linnumaja täidab kõik eelnimetatud hea linnumaja kriteeriumid - riputit on hea kinnitada sobivasse kohta, lisaks tagavad puidust konstruktsioon ja metallist katus majale pika eluea. Samuti on teda ülilihtne katust kergitades täita.

4) Tegelikult on just talv ning lindude toitmine suurepärane aeg lindudega lähemalt tutvust teha. Liike on piisavalt vähe, et algajal linnusõbral pead mitte liialt sassi ajada. Kui linnumaja on nähtavas kohas, saab neid ükshaaval selgeks saada ja kevade tulekul saabujad samuti üksiti ette võtta. Ja mis kõige toredam: kui lindude toidumaja paigutada hea nähtavusega kohta, siis saab nende tegevust jälgida ka läbi akna nagu televiisorist, ise mõnusalt soojas toas istudes ja teed rüübates.

On teaduslikult tõestatud, et nõrgemate abistamine garanteerib hea enesetunde! Meie veebipoest saab kõikidele nõuetele vastavat kvaliteetset ja kauakestvat lindude söögimaja hankida siit.


Eelmine
Kuidas puud suhtlevad?
Järgmine
Vihmapillist ja jõuluilmast

Vastused puuduvad

Email again: